دانشجویان برای داشتن یک تجربۀ موفقیت‌آمیز در زندگی دانشجویی خود، به مهارت‌هایی چند نیاز دارند. فراگیری مهارت‌های پژوهش و یادگیری زبان، از جمله مهم‌ترینِ این موارد و بعضاً چالش‌برانگیزترینِ آن‌ها هستند.

با آن‌که راه‌های مختلفی برای یادگیری مهارت‌های پژوهش و فراگیری زبان وجود دارد و در این باره منابع، شیوه‌ها و راه‌حل‌های مختلفی ارایه شده است، به نظر می‌رسد یکی از روش‌های بهینه برای آموختن این دو مورد، تلفیق راه‌های یادگیری آن‌هاست. در این خصوص، مشخصاً می‌توان به دو روش کابردی اشاره کرد:

نخست آن‌که منابع یادگیری مهارت‌های پژوهش، به زبان اصلی آن‌ها مطالعه و خوانده شوند. در این صورت، هم با منابع به صورت مستقیم ارتباط برقرار می‌شود، هم مفاهیم پژوهشی به شکل مناسب‌تری دریافت می‌شوند و هم آن‌که، مهارت‌های لغت‌دانی، خواندن و به صورت ضمنیْ گفتاریِ زبان نیز، تقویت می‌شوند.

دیگر آن‌که از برخی منابع آموزشی و متنوع آنلاین به زبان اصلی، بهره گرفته شود. یکی از این منابع کارگشای آموزشی، ویدیوهایی هستند که به وسیلۀ الزویر تهیه شده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته‌اند. کانال تلگرامی الزویرِ ایران، این ویدیوها را ـ که انواع مهارت‌ها و تکنیک‌های پژوهشی را آموزش می‌دهند و ابزارها و کاربرد آن‌ها را به علاقه‌مندان می‌آموزند ـ به زبان فارسی معرفی کرده و لینک تماشای آن‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

برای پیوستن به این کانال و استفاده از آن، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

پی‌نوشت: این روش‌ها پیشنهاد شخصی من و به نظرم، نوعاً کارساز هستند!